PRAHS

Returning Candidate?

2018-44923

2018-44923

Title
Physician - Clinical Research in Budapest, Hungary
Job Locations
Hungary-Budapest
Posted Date
2/7/2018

More information about this job

Overview

See below for the Hungarian advert

The Early Development Services (EDS) division of PRA is a global leader in providing early-phase clinical research and bio-analytical services to the pharmaceutical and biotechnology industries. With a reputation built on excellence, quality and professionalism, we work with leading pharmaceutical and biotechnology companies, performing clinical research and bio-analytical trials on many of the most advanced experimental drugs and biological in development today. Employees of EDS are enthusiastic and dedicated and work in a dynamic informal organization.

Patient Pharmacology Services is a group within EDS focusing on early-phase clinical trials in patient populations. With management offices in Germany, and clinical operations in several cities across Central Europe, we now have an opening for a

RESEARCH PHYSICIAN

for our Budapest office in Hungary.

Responsibilities

What will you be doing as Research Physician?

  • Contribution to the study feasibility assessments and bidding process
  • Monitor safety and wellbeing of patients enrolled into our studies
  • Medical support to the investigators and ensuring that clinical trials are performed in compliance with local law and GCP principles
  • Medical and operational consultation (internal and external)
  • Collaboration with external investigators to develop investigator site and referral networks to facilitate clinical study conduct and patient recruitment
  • Support successful recruitment and conduct of clinical studies in external clinical units in Hungary

Together with the clinical team and in collaboration with the project management team you will support the study set-up and the clinical conduct at investigational sites including e.g. training activities, supervision of clinical activities and provision of medical expertise.

Qualifications

What do you bring as Research Physician?

  • Both a clinical and commercial focus, with a real commitment to client satisfaction
  • A medical/MD/doctor degree is required; a medical specialization and relevant industry/CRO experience would be beneficial
  • You should also have a very good command of Hungarian and English

Recruiting is done remotely from the Netherlands and if you require further information please contact Wytske Bijma, staff recruiting consultant on bijmawytske@prahs.com or +31 50 40 22 242

PRA is an EEO/AA employer and is committed to providing opportunities to minorities, women, veterans and individuals with disabilities.

Mint klinikai kutató orvos a PRA Fázis I. vizsgálóhelyén Budapesten végezhet munkát az Orvosigazgató felügyelete alatt, más kutatóorvosokkal és nővérekkel egy csapatban. Szoros munkakapcsolatban fog állni a helyi project management csapattal és a PRA nemzetközi vizsgálataiban külföldi kollégákkal.

Klinikai kutató orvos

Feladatai kiterjednek:

  • A vizsgálatainkba bevont betegek biztonságának és jólétének felügyeletére
  • Fázis I. vizsgálatok sikeres vezetésére
  • Mint alvizsgáló, a vizsgálatokban történő részvételre
  • Orvosi konzultációkra és szervezési feladatokra
  • Külsős vizsgálókkal való együttműködésre, vizsgálói hálózat kiépítésére, a betegbevonás elősegítésére
  • Feasibility értékelésre

A klinikai és a projekt management csapattal közösen a vizsgálat előkészítése, külső vizsgálóhelyeken is (tréningezés, klinikai aktivitás és orvosi szakértés)

Képzettség:

Orvosi végzettség és magyarországon érvényes műküdési engedély, naprakész orvosi tudás.

Klinikai gyakorlat, szakorvosi képesjtés különösen belgyógyászat, intenzív terápia, onkológia vagy reumatológia területén előnyt jelent.

A sikeres jelentkező elkötelezett, erős személyiség, csapatjátékos és képes nemzetközi környezetben dolgozni.

Amit ajánlunk:

Versenyképes fizetés és kitűnő munkakörülmények.

Növekedésünk folytán globális előrejutási lehetőségek.

Elhelyezkedés:

Budapest, Péterfy Sándor utca 8-14. FMC Dialízis Központ II.emelet

Hogyan jelentkezzen/ kontakt információ:

Ha érdekli egy dinamikus munkakör és karrier, küldje el jelentkezését és angol életrajzát.

További információért keresse Wytske Bijma tanácsadót a bijmawytske@prahs.com vagy  +31 6 18 96 56 21 vagy +31 50 40 22 242 számokon.

Options

Connect With Us!

Not ready to apply? We get it! Click here to stay in touch for future opportunities, events and other happenings!